środa, lutego 18, 2015

Brusiarnia (4)

Słuchaczami Instytutu byli aktywiści PZPR. Nierzadko aspiranci (i pracownicy) rekrutowali się z policji politycznej (MBP), milicji (MO) i wojska (WP). Na przykład Kazimierz Łaski w latach 1945–1950 pracował w MBP, służbę ukończył jako naczelnik wydziału i major. Seweryn Bialer był naczelnikiem, a Zygmunt Chodkiewicz zastępcą naczelnika Wydziału Szkolenia Politycznego Komendy MO w Warszawie. Włodzimierz Brus do 1949 r. był podpułkownikiem Głównego Zarządu Politycznego WP. Wiktor Herer kierował departamentem w MBP, także zakończył służbę jako podpułkownik  (przykłady dotyczą tylko ekonomistów). (…)       
A oto charakterystyka pierwszego rocznika aspirantów przy Wydziale Ekonomicznym IKKN zastępcy kierownika Wydziału, Marii Dziewickiej:  Większość aspirantów są to tow. zdjęci z bezpośredniej pracy operatywnej, o stosunkowo słabym przygotowaniu teoretycznym, jednak o dużej praktyce pracy politycznej, w większości pochodzenia proletariackiego. Element bardzo wartościowy społecznie i politycznie. Wielu jednak opanowuje dopiero podstawowe pojęcia z ekonomii politycznejA
Zdaniem Leszka Kołakowskiego z pierwszego rocznika aspirantów (Kołakowski, Mentzel 2007, s. 118): [B]yło tam dużo inteligentnych ludzi, ale też i tacy, którzy od początku nastawiali się na karierę w aparacie, jak Werblan czy Jagielski.
--------------------------------------------------------------
A/ Zob. AAN, ANS, 5/80, Sprawozdanie Wydziału Ekonomicznego (Ramowe za okres do dnia 10 XI 1950 r.).