niedziela, marca 01, 2015

Brusiarnia (9)

Z Katedrą współpracowało niemal 50 aspirantówA (zob. tabela 1B). Niektórzy odeszli z IKKN, nie ukończywszy studiów (np. Jerzy Adaszek i Lucjan Lik we wrześniu 1952 r., Maria Ciepielewska we wrześniu 1953 r.). Przyczyną były słabe wyniki w nauce i postawa polityczna. Problemy z nauką dotyczyły np. Adaszka i Lika:
Tow. Lik: kolokwium wstępne – niedostatecznie; egzaminy z ekon. kapitalizmu i socjalizmu – niedostat.; egz. z Historii WKP/b/, Diamatu, Ruchu Robotn. zaledwie dostatecznie. (…) Jeśli chodzi o postawę partyjną jest to dobry towarzysz lecz w pracy swej niczym się nie wyróżniający.
Tow. Adaszek: kolokwium wstępne słabo, egzaminy z ekonomii kapitalizmu, WKP/b/ i Ruchu Robotniczego – niedostatecznie. Charakteryzuje go również brak zdolności a przede wszystkim brak zainteresowań naukowych. Opinia Komitetu Partyjnego o tow. Adaszku nie jest najlepsza. (…) 
W podsumowaniu ustalono: (…) Tow. Adaszka i Lika – zwolnić z Instytutu. (…) [D]yrekcja uważa, że towarzysze ci nie tylko nie będą mogli napisać pracy dysertacyjnej, ale nie mają danych by mogli sprostać wymogom stawianym absolwentom IKKN i z tego względu ich dalsze przebywanie w Instytucie jest niecelowe, wobec czego prosi o skierowanie ich na inny odcinek pracyC.  
Znaczenie kryteriów politycznych pokazuje przypadek Ciepielewskiej. Mimo dobrych ocen („b.dobrze z Materializmu Dialektycznego i Historycznego, b.dobrze z Historii WKP/b/”) decydująca okazała się opinia polityczna: 
Córka rządcy majątku ziemskiego, naleciałości wynikłe z tego pochodzenia – nieprzezwyciężone. Wykazuje elementy obcości, przejawiające się w wysuwaniu spraw osobistych nad sprawy partii i w nieszczerości. Uchylała się od wykonywania obowiązków partyjnych. (…) Ogólnie wykazuje dużą płytkość polityczną. (…) W ostatnim okresie zachowuje się na terenie Instytutu bardzo powściągliwie, starając się nie zwracać na siebie uwagi. (…) Ogólna sylwetka polityczna nie kwalifikuje jej na aspiranta IKKND.  
-------------------------------------------------
A/ Niektórzy (np. Kazimierz Łaski) byli jednocześnie etatowymi pracownikami Katedry, pełniąc funkcje kierowników naukowych i nadzorując pracę kolegów.  
B/ AAN, ANS, 97/326, Księga Ewidencji Aspirantów 1950−1958, oraz  97/325, Skorowidz do Ewidencji Aspirantów 1950−1958.
C/ AAN, ANS, 5/6, Protokół nr 27 roboczego posiedzenia Dyrekcji w dniu 12 VII 1952 r., s. 1.
D/ AAN, ANS, 97/27, Karta Kwalifikacyjna Aspiranta pierwszego roku Ciepielewskiej Marii, s. 2, Charakterystyka podpisana przez Ryszarda Wielburskiego.