poniedziałek, czerwca 04, 2012

O prawdzie (Alfred Tarski) (2)

Przestudiowałem to i owo, przemyślałem, po swojemu streściłem. W razie czego pokornie  wysłucham krytyki, :). 
*
Definicja prawdy Alfreda Tarskiego (1901-1983) jest - m. in. zdaniem Tarskiego - pewną wersją korespondencyjnej teorii prawdy. Odnosi się ona do zdań oznajmujących. Oto Tarskiego definicja prawdy, która dotyczy zdania: „Śnieg jest biały”: zdanie „Śnieg jest biały” jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy śnieg jest biały; ogólnie zaś: ‘„p” jest zdaniem prawdziwym wtedy i tylko wtedy, gdy p’. 
            Jednak w przypadku języka naturalnego (np. język polski) zdanie „p” może zawierać terminy „prawda” lub „fałszywy” (i podobne terminy). Powstają wtedy „zdania samoodnośne” i problemy, których przykładem jest  antynomia kłamcy (ang. the paradox of the liar)A (np. można łatwo wykazać, że zdanie: „Teraz kłamię” jest zarazem prawdziwe i fałszyweB). M. in. dlatego w języku naturalnym nie da się poprawnie zdefiniować słowa „prawda”. 
            Oto jak Tarski rozwiązuje ten problem: „Musimy przeprowadzić ścisłe rozróżnienie między językiem, który jest przedmiotem naszych rozważań i dla którego zamierzamy zbudować definicję prawdy, a językiem, w którym chcemy sformułować tę definicję (…). Pierwszy nazywa się językiem przedmiotowym, a drugi metajęzykiem.  Metajęzyk (…) musi zawierać (…) język przedmiotowy”C
            Tylko metajęzyk zawiera definicję prawdy. Definicja ta odnosi się do zdań języka przedmiotowego, który różni się od metajęzyka m. in. tym, że nie zawiera terminów „prawda” i „fałsz" (i podobnych terminów). W efekcie antynomie znikają z języka przedmiotowego, bo znikają zeń „zdania samoodnośne”. Definicja prawdy nie skutkuje antynomiami w metajęzyku, bo odnosi się ona do zdań języka przedmiotowego, a nie do zdań metajęzyka.  
            A zatem, pisze Tarski: ‘„p” jest zdaniem prawdziwym wtedy i tylko wtedy, gdy p’ (‘„Śnieg jest biały” jest zdaniem prawdziwym wtedy i tylko wtedy, gdy śnieg jest biały’), gdzie „p” jest zdaniem języka przedmiotowego, sama definicja zaś jest zdaniem metajęzyka.   
---------
AZa odkrywcę antynomii kłamcy uważa się Eubulidesa (4. w. p.n.e.); podobno inny grecki filozof Filates z Kos popełnił samobójstwo, nie mogąc pogodzić się z tym paradoksem. Antynomie (np. tzw. antynomia Rusella) wywarły wielki wpływ na nowoczesną logikę. 
BAlfred Tarski, Prawda i dowód (Truth and Proof), w: „Scientific American”, t. 220, 1969, nr 6, s. 9; tłum. Jan Zygmunt.  (Dostępne 4 czerwca 2012 r.):
CTamże, s. 10.  

3 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

"Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział."
(św. Edyta Stein)

2:13 PM  
Blogger zesgiepisu said...

Odpowiem na to, cytując moją dwuletnią wnusię (ona wypowiada te słowa, które musiała podsłuchać u kogoś wielokrotnie starszego, z radiową dykcją i kamienną twarzą: "Może tak, może nie..."...

4:12 PM  
Anonymous Anonimowy said...

"A morze...tak:)
http://www.youtube.com/watch?v=jItn3qvvKMM

12:27 AM  

Prześlij komentarz

<< Home